انجمن درس شیمی روستای شهرک امام
 
موضوعات و مقالات مربوط به درس شیمی(محمد شاهیوندی)

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۱ توسط 
دو نوع گرماسنج متداول وجود دارد. دو نوع گرماسنج عبارتند از : گرماسنج لیوانی و گرماسنج بمبی.

گرماسنج لیوانی برای اندازه گیری گرمای یک واکنش در فشار ثابت به کار برده می شود. این وسیله مخصوص واکنش هایی است که در محیط آبی انجام می شوند ( حل شدن نمک ها، واکنش های اسید باز، تشکیل کمپلکس). اگر دمای این گرماسنج کاهش پیدا کند، یعنی واکنش گرماگیر بوده و اگر دمای این گرماسنج افزایش یابد یعنی واکنش گرماده بوده است.

گرماسنج لیوانی
گرماسنج لیوانی یک سامانه ی بسته به حساب می آید زیرا تبادل جرم ندارد اما عایق بندی آن به اندازه ی کافی نیست که هیچ تبادل انرژی با محیط صورت نگیرد. می توان با استفاده از یک ظرف مناسب که با محیط بیرون گرما مبادله نکند یک گرماسنج ساده ساخت .این ظرف می تواند یک لیوان پلاستیکی باشد به این نوع گرماسنج، گرماسنج لیوانی گویند.

یک نوع دیگر از گرماسنج ها گرماسنج بمبی است که برای اندازه گیری گرمای یک واکنش در حجم ثابت به کار برده می شود. این نوع گرماسنج برای اندازه گیری گرمای سوختن یک ماده به کار می رود. بنابراین برای اندازه گیری گرمای سوختن منیزیم نیز می توان از این گرماسنج استفاده نمود. در گرماسنج بمبی، یك اتاقك وجود دارد كه واكنش در آن انجام می شود. این اتاقك درون یك حمام آب قرار دارد كه مرتبا" در حال به هم خوردن است. واکنش سوختن را می توان در این اتاقک انجام داد و به کمک افزایش دمای آب، میزان گرما را محاسبه نمود.
با اندازه گیری دمای آب، قبل و بعد از انجام واكنش، و استفاده از رابطه Q=mc(T2-T1) می توان به میزان گرمای آزاد شده یا جذب شده پی برد.


گرماسنج بمبی

همانطور که ذکر شد گرماسنج بمبی برای اندازه گیری گرمای یک واکنش در حجم ثابت به کار برده می شود. بنابراین انتالگی را به ما نمی دهد. در حالیکه اگز بتوتن از گرماسنج لیوانی استفاده نمود، چون در فشار ثابت انجام می شود بنابراین انتالپی را به ما می دهد. اما در مورد گرماسنج بمبی
تغییرات انرژی درونی اندازه گیری می شود ، چون درب بمب گرماسنج بسته می شود و حجم ثابت است . برای تبدیل به از رابطه زیر استفاده می شود:
nRT + تغییرات انرژیی درونی = تغییرات آنتالپی
در رابطه ی فوق: n تعداد مول های گازی ، R ثابت ریدبرگ گازها و T دما بر حسب درجه ی کلوین است.

3- با استفاده از گرماسنج لیوانی میتوان گرمای حاصل از واكنش خنثی شدن اسید و باز را تعیین كرد . چون این واکنش در محیط آبی انجام می شود.


.: Weblog Themes By Pichak :.


مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • فال انبیاء
  • نوکیا اس ام اس